templatemo home icon 1
Online Бизнес

Спомняте ли си времето, когато имаше 2-3 телевизионни канала, няколко радио станции и също толкова печатни медии? Тогава рекламата беше по силите само на големи фирми със сериозен рекламен бюджет. С развитието на интернет през последните години, рекламата вече е достъпна за всяка фирма, като й дава възможност да достигне до потенциалните клиенти с многократно по-ниски разходи.

Мария има малък хотел в Родопите. За нея е непосилно, а и напълно безсмислено да рекламира във вестник или телевизия например. Тя решава да направи интернет сайт - така всеки може да види нейния хотел, да разгледа стаите, менюто в ресторанта, забележителностите в района или директно да резервира стая без да става от компютъра. Мария вече е направила първата крачка да популяризира своя бизнес пред света чрез интернет реклама.

Ако сравним интернет рекламата с тази в останалите медии ще установим, че тя предлага много преимущества на малкия и среден бизнес.

Сред най-важните от тях е, че интернет рекламата ви позволява да достигнете до тясно таргетирана група от потенциални ваши клиенти. Ако например отваряте нов бар в столицата и искате да привлечете жени на средна възраст, които си търсят партньор, можете да рекламирате във Facebook само на необвързани жени от София, между 35 и 55 г. – нещо, която нито една друга медия не може да ви предложи.

Друго важно предимство е, че с интернет рекламата получавате точна статистика на вашата реклама – по всяко време можете да проверите броя показвания, броя кликвания, ключовите думи, по които потребителите са ви открили, демографска информация за тях и т.н. Всичко това ще ви позволи да организирате още по-добре и с по-малко средства следващите си кампании.

Цифрите са достатъчно красноречиви – в края на 2011 г. българите, които използват световната мрежа са 3,5 млн. или близо 50% от населението на страната. В света интернет използват над 2,4 млрд. души, като броят им за последните 5 години е нараснал двойно (1.2 млрд. в началото на 2007 г.)

Предпочитано място през последните години, както за потребителите, така и за рекламодателите са социалните мрежи. По данни на Socialbakers към март 2012 г. 2 387 480 българи използват Facebook, като само за последните 3 месеца броят им се е увеличил с над 170 000. Бумът в популярността на социалната мрежа в България е през 2009 г. когато потребителите й са се увеличили 10 пъти - от 100 000 до 1 000 000 души. Facebook е предпочитано място за интернет реклама, защото потребителите прекарват там средно 14% от времето си онлайн. Тя предоставя отлични възможности за таргетиране, и значително по-ниски цени за интернет реклама от алтернативите. Facebook потребителите в световен мащаб до февруари 2012 г. са били над 834 млн., като очакванията са, че през август Facebook ще посрещне милиардния си потребител.

Тенденции в потреблението на Facebook

Тенденции в потреблението на Facebook

Заради важната си роля в ежедневието на потребителите, социалните мрежи са предпоставка за развитието на вирусният маркетинг (viral marketing). Той разчита на това, че хората сами ще препращат вашата реклама на приятелите си, защото е весела, провокативна или шокираща. През последните години дори големи компании, като Coca-Cola, Mercedes, Samsung и др. започнаха да създават вирусни интернет реклами. Те са много по-евтини, тъй като се разпространяват безплатно между потребителите, а в същото време са значително по-ефикасни и запомнящи се.

За сравнително краткото си съществуване, в сравнение с останалите, медии интернет рекламата претърпява бурно развитие – от първият рекламен банер през 1994 г. до сложните системи с елементи на изкуствен интелект днес, които се стремят да доставят най-полезното рекламно съдържание на всеки потребител, в зависимост от личните му интереси.

И докато останалите медии отбелязват спад в нетните си приходи, сумите похарчени за интернет реклама растат. В България през 2010 г. телевизията отчита спад в рекламните приходи от 10,5%, радиото от 10,6%, а пресата от 32%. За сметка на това интернет рекламата отчита 5% ръст.

Статистиката показва, че пазарът на интернет реклама в България е нараснал до 59 млн. лева през 2011 г. или 12% ръст спрямо 2010 г. В интернет реклама са инвестирани 8% от общия маркетинг микс на компаниите, но се очаква до 2015 г. този процент да нарасне двойно, тъй като България изостава в това отношение. В Чехия например, делът на интернет рекламата е 21%.

На американския пазар през 2011 г. за реклама в интернет са били похарчени 32 млрд. долара, а очакванията са през 2012 г. сумата да достигне 39,5 млрд. долара. (eMarketer.com)

Заради все по-достъпните цени, по-доброто покритие, по-високите скорости и най-вече заради удобството и свободата, която дава, с главоломна скорост расте потреблението на интернет през мобилни устройства. Според данни на Мтел през 2011 г., потреблението на мобилен интернет в тяхната мрежа се е увеличило със 139% спрямо 2010 г., а покупката на таблети - със 270%. Показателен е фактът, че днес над 1 млн. българи притежават смартфон.

В САЩ през 2011 г. само за мобилна интернет реклама са били похарчени близо 1,23 млрд. долара, като очакванията на анализаторите са до 2015 г. сумата да достигне 4,396 млрд.

Десетки са легендарните истории за младите интернет милионери. Когато е на 14 години Ашли Куолс създава уебсайтът Whateverlife.com. Инвестицията й е само 8 долара, които взима назаем от майка си и плаща за домейн. Сайтът предлага дизайни на профилни страници за най-популярната социална мрежа преди Facebook – MySpace.com. Дизайните на Ашли са предназначени за тийнейджърките, които буквално се влюбват в тях – те са безплатни и създадени от някой като тях. Интересът е огромен и трафикът към сайта достига 1 милион посетители дневно. Не закъсняват и първите рекламодатели. Скоро Ашли започва да получава чек след чек, а само 2 години по-късно сайтът й носи по 70 000 долара месечно от реклами. Не след дълго получава предложение да го продаде за 1,5 млн долара + автомобил по неин избор за 100 000 долара – оферта, която тя отказва.

С малкия си хотел в Родопите, Мария едва ли ще стане интернет милионер, но като популяризира сайта си чрез Google Adwords и Facebook или го изведе на първо място в Google с добра SEO оптимизация, тя ще може да го напълни с гости – така, както го правят много други.

templatemo home icon 1
Търговия в интернет - въпроси

Чудили ли сте се какво правят хората, които казват, че печелят много добре от Интернет? Какви техники за изграждане на своя уеб сайт използват, за да печелят наистина? Ако искате и Вие да сте като тях – успешни и независими - тогава Ви приветстваме с "Добре дошли" в дистанционния курс по Електронна търговия! В този курс ще научите много полезни неща, едно от които е как Вашият сайт да работи и електронна търговия курспродава наистина за Вас, а не просто как да си имате сайт. Курсът по специалност "Електронна търговия", професионално направление "Организатор интернет приложения", е безплатен за приносителите на ваучер по ОП "АЗ МОГА" и ОП "АЗ МОГА ПОВЕЧЕ".

Не е необходимо да имате специални компютърни или технически познания, за да се включите в обучението. Това, което обаче Ви трябва със сигурност, е жив ентусиазъм и мотивация за успех. По време на своето обучение Вие ще усвоите знания, свързани с управлението и създаването на уеб сайт, маркетинг по интернет / включително техники по SEO, за да бъдете лесно откриваеми в Интернет...както например сега ни открихте тук, нали?/, ще се запознаете с начините за онлайн разплащания така, както се извършват тук, в България, и по света. Ще акцентираме и на много други интересни теми, които ще са Ви несъмнено полезни и с практическа насоченост - например, как да изградим доверие у потенциалните ни клиенти, с което да ги подтикнем да ни се обадят, или да се свържат или закупят от нас. По време на курса се изучават техники и похвати, които могат да се прилагат както за изцяло онлайн бизнеса, така и за комбиниран онлайн и офлайн бизнес. Ако сте предприемчиви и находчиви, и се интересувате да стартирате Ваш собствен бизнес, но без да влагате много средства, тогава Ви препоръчваме да помислите за онлайн бизнеса. По време на курса се изучават основните техники и стратегии за изграждане на професионално изглеждащ сайт от различен тип - както сайт тип "каталог", така и сайтове за предлагане на услуги, и информационни такива. За това курсът е подходящ за всички, които се интересуват от бизнес, или които имат специални знания и умения, и биха искали да предлагат своите знания на по-широк кръг от потребители.

По време на обучението ще Ви „предизвикаме” да започнете работа по изграждането на Вашия истински сайт за интернет търговия, за което ще Ви помагаме стъпка по стъпка, и ще Ви насърчаваме в изграждането на успешната бизнес стратегия.

• Подготвили сме и специален подарък за всички ентусиазирани онлайн търговци! Ние ще платим за хостинг услугата на Вашия сайт за периода на курса. Така всеки един обучаем – индивидуално, според собствените си бизнес идеи, ще има възможността да се учи как да ги развие в реални условия. След приключването на обучението си ще имате възможността да запазите своя сайт, като продължите или прекъснете абонамента си за хостинг услугата.

Курсът е с обща продължителност от 960 уч.часа, за около 7 месеца. В края на своето обучение Вие ще получите Свидетелство за Професионална квалификация с придобиване на трета степен на професионална квалификация, която е най-високата за професията.интернет търговия курс Дипломата е на Министерството на Образованието и Науката, и Националната Агенция за Професионално Образование и Обучение и при необходимост може да се превежда и легализира. Но...защо ще Ви е да ходите в чужбина - като Вие и от България ще можете да си работите и печелите от Интернет!

По време на курса се изучават основно търговските техники и похвати, които са приложими в интернет бизнеса, и не се изучава програмиране на сайтове. Ако се интересувате от същността на програмирането, тогава Ви препоръчваме да изберете съответното обучение.


Какво ще учим в курса?

Изучават се общозадължителни модули за всички професионалисти, които ще придобият трета степен на професионална квалификация. Това са модули като Здравословни и безопасни условия на труд, Бизнес комуникации, Основи на икономиката и други.

Отраслова задължителна професионална подготовка - изучават се задължителните модули за придобиване на професията. Тук се включват модули като компютърна грамотност, основи на маркетинга, мениджмънт, чужд език по професията и други. Специализирана задължителна професионална подготовка - в този раздел се изучават специфичните модули за специалността "Електронна търговия". Включва модули по основи на електронния бизнес, онлайн разплащания, интернет маркетинг, системи за управление на съдържанието на уеб-сайтове и и други. Ако смятате, че тази професия е точно за Вас - не се колебайте да се свържете с нас.


Каква диплома ще получа в края на своето обучение?

Ако изберете да преминете пълния курс на обучение, Вие ще получите Свидетелство за професионална квалификация, с най-високата Трета степен на продистанционно обучениефесионална квалификация. Свидетелството е по образец на МОН, с техния воден знак и уникален сериен номер. Може да се превежда и легализира при необходимост. В допълнение, безплатно ще Ви издадем и Europass Certificate - на английски език. Ако изберете да преминете обучение само по някои от модулите в курса - тогава Вие ще получите Удостоверение за Професионално обучение по част от професията. Това удостоверение е също с воден знак на Министерството на Образованието. Предлагаме Ви да Ви го ламинираме, за да е по-удобно за съхранение. Допълнително, ако желаете, ще Ви издадем Europass certificate - на английски език. Ако се нуждаете от допълнителна информация, свързана с провеждането на курса, подаването на документи за ваучер или друго, не се колебайте да се свържете с нас или да се абонирате сега за безплатния е-бюлетин на сайта.

templatemo home icon 1
Online магазин

В предишна статия разгледах предимствата, които имат онлайн магазините като бизнес модел, а в настоящата ще разгледам и техните недостатъци. Основен недостатък на всеки интернет магазин е, че клиентът няма възможност предварително преди покупката да разгледа стоката, която си поръчва. Обикновено този недостатък се компенсира с подробно описание и изчерпателно изреждане на характеристиките на съответната стока, и не на последно място – с ясни снимки в различни позиции, показващи стоката от различни гледни точки.

Въпреки растящата си популярност дори и в страната ни електронните магазини се ползват с по-малко доверие от клиентите и производителите. За това и е от съществена необходимост на сайта да бъде предоставена подробна и изчерпателна информация за фирмата, която стои зад сайта и да се работи над създаването на положителен имидж сред клиентите. Онлайн купувачите обичат да пазаруват от магазини, които макар и да не са много известни предлагат услугата за проверка на стоката преди плащане, като по този начин им се дава възможност да се откажат ако тя не отговаря на това, което те са очаквали.

Нужно е също така да се отчита, че клиентите разчитат на по-ниските цени предлагани в интернет и за това надценките в един онлайн магазин трябва да бъдат сравнително ниски, което се отразява съответно и на размера на печалбите. Доколкото в преобладаващият случай електронният магазин е малък бизнес за търговци или дребни производители, стоките, които те продават обикновено се закупуват в малки обеми, а от там и с малка търговска отстъпка. Следва да се има предвид, че клиентите не обичат да плащат за доставка в рамките на града, особено ако конкурентите предлагат подобна услуга напълно безплатно. От гореизброените факти може да се направи изводът, че приходите в началото няма да са големи, а дори може да се окаже, че стартиращият електронен магазин е напълно възможно и известно време след стартирането си да работи на загуба.

При онлайн търговията е много по-често срещано явление клиентите да се отказват от стоката или да искат замяната и поради това, че често картинката на сайта не винаги отразява реалността. От това обикновено следват проблеми свързани със загубата на време и пари от интернет търговеца за нова доставка, което не се случва по правило в обикновения магазин, при който обикновено връщаната стока е повредена. Не на последно място може да се окаже, че дадена поръчка е грешна по вина на търговеца или клиента, или пък е фалшив профил на конкурент, който причинява загуби на колега търговец. За това и световната тенденция е след налагането на името на даден интернет търговец и спечелването на клиентското доверие вече развитият интернет магазин да премине към предварително плащане на предлаганите стоки

templatemo home icon 1
Интернет бизнес

В днешната дигитална икономика онлайн търговията е един от най-динамично развиващите се и растящи сектори, като по последни данни на IAB България електронният бизнес у нас продължава да расте с между 10% и 20% годишно.

Ако вие също сте един от всички онези предприемачи, решили да инвестират в бъдещето на своя бизнес, създавайки собствен онлайн магазин, имате добри идеи, страхотни продукти и визия за развитие, то следващите редове са задължително четиво за вас.

Има няколко неща, които следва да вземете предвид преди създаването на своя първи онлайн магазин.
1. Клиентът винаги е прав, но не винаги добронамерен

Днес все по-често говорим за индивидуален подход от страна на търговците спрямо крайните потребители, за продукти, които отговарят на очакванията и потребностите на крайните клиентите. В този смисъл, онлайн магазините придобиват все повече индивидуален характер, а електронната търговия се превръща в услуга, чиято цел е да помага на потребителите да откриват точно онези продукти, които търсят, доставяйки им ги в удобно за тях време и място.

Много от интернет бизнесите също така предлагат на своите клиенти, докато пазаруват, допълнителни екстри (бонуси, отстъпки, подаръци, намаления) с цел да ги задържат и те да се върнат отново. Не са изключение обаче случаи, в които дори поставяйки клиентът на първо място, в крайна сметка получавате грубо и нелюбезно отношение.

Пример за това са реализираните вече онлайн поръчки, при които впоследствие се оказва, че продуктът по една или друга причина и не по ваша вина е бил повреден. В опит да обясните, да се извините и дори да компенсирате клиента за възникналото недоразумение, вие всъщност получавате обвинения и заплахи за търсене на нарушени права.

Стартирайки свой онлайн бизнес, безспорно трябва да вземете този факт под внимание. Макар старата максима за това, че клиентът е винаги прав да важи с пълна сила и днес, това не означава, че непременно той ще бъде и толкова добронамерен.
2. Доставчиците и куриерските услуги

Стартирането и управляването на онлайн бизнес изисква от търговците да се съобразяват със сроковете за доставка на компании, предлагащи куриерски услуги като Speedy, Econt, DHL и др., които обикновено са удобни и коректни. Изключения обаче винаги има. Случвало ли ви се е да чакате пратка, която просто не идва и не идва, а същевременно да ви е особено важна.

Утвърдени или не онлайн магазините неминуемо се изправят пред подобен тип проблеми и начинът, по който те реагират в този момент, е повече от решаващ.

Пратки, които се изгубват, повредени стоки…, това са само част от рисковете да ръководиш свой онлайн бизнес. Бъдете гъвкави и предвидливи в такива моменти, така най-лесно ще избегнете разочарованието у своите клиенти.
3. Рискът да останете измамен

Често по-малките бизнеси имат нагласата, че са имунизирани срещу измами и че те се случват само на големите бизнеси. Дали обаче е така? Често измамниците всъщност предпочитат по-малките компании, смятайки, че ще се поддадат по-лесно и защото не е толкова сложно да бъдат измамени. Така те се превръщат в лесни мишени. Имайте това предвид, когато обслужвате по-големи поръчки!
4. Бъдете кратки и ясни

Неписано правило при онлайн търговията е, че когато давате описание на продуктите си в сайта, то трябва да е кратко и ясно.

Много от потребителите хвърлят бърз поглед на артикулите и просто продължават нататък. Не пропускайте шанса си да останете незабелязани или неразбрани. Все пак не винаги имаме втори шанс за първо впечатление, нали?
5. Възможностите пред вас са безкрайни

Едно от нещата, които трябва да запомним, когато правим интернет бизнес е, че възможностите пред нас са безкрайни и няма да се изчерпят. Интернет търговията е страхотна индустрия, разкриваща тепърва своя потенциал, така че възползвайте се!

templatemo home icon 1
Полезни връзки

Метод 1
Първият метод, който е и най-популярният, е да създадете блог, фокусиран върху определени проблеми. Схемата е в публикациите си най-напред да разгледате избран от вас проблем, а след това да дадете и решение на този проблем, до което сте стигнали лично, т.е. говорите от позицията на собствения си опит. Самото решение, обаче трябва да е партньорски продукт или услуга, от намирането на клиенти за които, вие печелите. Разбрахте, нали! Много хора използват Интернет, за да намерят информация относно някакъв проблем, като например лечение на акне, намиране на надежден антивирусен софтуер, изгодни кредити, добро място за летен отдих и т.н. Ако вие пишете за този проблем и споделите собствено изпитаното от вас негово решение, което сте постигнали чрез партньорския си продукт или услуга, вие имате много голям шанс и да "продадете" този продукт или услуга. Сега си представете, че имате 10 блога, във всеки от които насочвате посетителите си към 5 партньорски продукта. Ако генерирате дори само по 1 продажба от продукт на ден, вие ще имате 50 продажби дневно, което, приятели, си е истински Интернет бизнес.

Метод 2
Един по-малко използван метод, заради по-големите изисквания към пишещия материалите във вашия блог (да, това не е задължително да сте вие), е създаването на блог във вид на он-лайн курс или ръководство. Намерете подходящата за вас тема и започнете последователни публикации, все едно са серия от уроци. Дори ги озаглавете така – Урок 1, Урок 2 и пр., като може, но не е задължително, да добавяте и име на урока. В уроците си добавяйте ваши партньорски връзки. Целият курс ограничете до около 20 урока.

Метод 3 (ново)
Използването на Интернет за комуникация и социални контакти отдавана се експлоатира от различни видове форуми, групи и социални мрежи, било такива за споделяне на собствена, лична информация (facebook.com), било за намерена в глобалната мрежа такава (svejo.net, lubimi.com, del.isio.us и т.н.) Това, което забелязвам обаче е, че по някои особено търсени теми се появяват сайтове, които бързо акумулират потребителски интерес и съответно успяват да осребрят този трафик. Ако вие можете да се потопите в дадена тема, за да предоставяте на посетителите си актуална информация за случващото се ежедневно, то вие имате всички шансове да създадете точно такъв печеливш сайт. А ето и малко по-конкретни указания:

Изберете актуална тема - това може да бъде любим сериал (напр. "Изгубени", телевизионно шоу (напр. "Музикален идол") или друга.
Изберете си формата, в който тази тема ще се вписва най-добре - блог или форум.
Създайте и развивайте своя сайт с ясно фокусиране върху темата.
Направете го богат на новости по темата, добавяйте свързани с отделните подтеми видео- и аудио-материали, снимки.
Провокирайте посетителите си към активно участие (с анкети, прогнози и др.) - колкото по-интерактивно, толкова по-добре.

Как да печелите от този сайт? Най-вече чрез интегриране на рекламни елементи. В началото това ще са само такива от Google AdSense, например, но ако вървите в правилната посока, което ще разберете от своята посещаемост, скоро ще имате възможност да атакувате и договаряте с директни рекламодатели. А когато темата се изчерпи, преминете към нова тема в нов сайт, специално посветен на нея.

Метод 4 (ново)
Предполагам сте забелязали, че всеки от изборените до тук методи се базира основно на едно нещо: уникалното съдържание. Но вие бихте могли да създадете свой печеливш сайт и с чуждо съдържание. Но не говоря за т. нар. агрегатори. Става дума за е-вестник. Да, електронните вестници не са по-различни като система за управление на съдържанието от един обикновен блог и вие вече сигурно сте попадали на страници, които много приличат на вестник - имат новинарски секции, публицистични секции, секции за полезни съвети и др. Спецификата е, че цялото това съдържание всъщност е взето от някъде наготово. И дори не навсякъде се съблюдават авторските права. Не бих ви посъветвал и вие да прекрачвате тази граница, но далеч не всичко интересно и злободневно е забранено за възпроизвеждане (особено при посочвне на източник и автор). Затова, вие също можете да направите свой печеливш сайт, като просто организирате чуждо съдържание (може да бъде и ваш превод на чуждоезични материали) по подходящ и достъпен начин като е-вестник. В този случай, вашата аудитория ще нараства пропорционално на публикуваните материали, а нали това е и целта - повече трафик в сайта, който да осребрите.

Това е. Всеки от горните методи е изпитан на практика и доказано може да ви носи по-малки или по-големи приходи. Няма ограничения да комбинирате един с друг тези методи или да използвате друг или свой собствен подход. Разбира се, ще са нужни вашите умения, усилия, време. Но след като направите множество такива сайтове, вие ще сте собственик на Интернет бизнес, носещ ви постоянни доходи и в същото време неизискващ друго, освен популяризиране.

Някои от вас може би ще попитат: "А защо да използвам именно блогове (форуми)?" Ето ви поне шест (списъкът не е изчерпателен) чудесни причини:

Нулеви стартови разходи - да си направиш блог (или форум ) е безплатно.
Лесни са за създаване, персонализиране и управление.
Те са предварително оптимизирани за търсачки.
Индексирането на съдържанието им от търсачките е в рамките на ден-два.
Позволяват бърза и лесна смяна на дизайна.
Лесно обогатяване с полезни готови модули.

Най-накрая ще добавя, че всеки от горните четири метода позволява чудесно интегриране на AdSense съдържание в страниците ви, с което вашият Интернет бизнес ще повиши ефективността си, оползотворявайки още повече вашия трафик.

Нито един от тези начини не ви допада? Тогава може би ще ви заинтересува един друг, не по-малко интересен и същевременно лесен начин да създадете свой Интернет бизнес с малка инвестиция.
Станете Интернет предприемач с Google AdSense за домейни
Ако в песимистичния си вариант на прогнозиране един домейн, за който сте инвестирали 20 долара, ви носи 40 долара годишно, то ако притежавате 100 такива, вие ще получавате $2000 чиста печалба годишно без да сте си мръднали пръста. Интересува ли ви оптимистичния вариант? (Повече по темата вижте в статията Интернет бизнес с домейн имена.

templatemo home icon 1
Успешен web бизнес

В днешната дигитална икономика онлайн търговията е един от най-динамично развиващите се и растящи сектори, като по последни данни на IAB България електронният бизнес у нас продължава да расте с между 10% и 20% годишно.

Ако вие също сте един от всички онези предприемачи, решили да инвестират в бъдещето на своя бизнес, създавайки собствен онлайн магазин, имате добри идеи, страхотни продукти и визия за развитие, то следващите редове са задължително четиво за вас.

Има няколко неща, които следва да вземете предвид преди създаването на своя първи онлайн магазин.
1. Клиентът винаги е прав, но не винаги добронамерен

Днес все по-често говорим за индивидуален подход от страна на търговците спрямо крайните потребители, за продукти, които отговарят на очакванията и потребностите на крайните клиентите. В този смисъл, онлайн магазините придобиват все повече индивидуален характер, а електронната търговия се превръща в услуга, чиято цел е да помага на потребителите да откриват точно онези продукти, които търсят, доставяйки им ги в удобно за тях време и място.

Много от интернет бизнесите също така предлагат на своите клиенти, докато пазаруват, допълнителни екстри (бонуси, отстъпки, подаръци, намаления) с цел да ги задържат и те да се върнат отново. Не са изключение обаче случаи, в които дори поставяйки клиентът на първо място, в крайна сметка получавате грубо и нелюбезно отношение.

Пример за това са реализираните вече онлайн поръчки, при които впоследствие се оказва, че продуктът по една или друга причина и не по ваша вина е бил повреден. В опит да обясните, да се извините и дори да компенсирате клиента за възникналото недоразумение, вие всъщност получавате обвинения и заплахи за търсене на нарушени права.

Стартирайки свой онлайн бизнес, безспорно трябва да вземете този факт под внимание. Макар старата максима за това, че клиентът е винаги прав да важи с пълна сила и днес, това не означава, че непременно той ще бъде и толкова добронамерен.
2. Доставчиците и куриерските услуги

Стартирането и управляването на онлайн бизнес изисква от търговците да се съобразяват със сроковете за доставка на компании, предлагащи куриерски услуги като Speedy, Econt, DHL и др., които обикновено са удобни и коректни. Изключения обаче винаги има. Случвало ли ви се е да чакате пратка, която просто не идва и не идва, а същевременно да ви е особено важна.

Утвърдени или не онлайн магазините неминуемо се изправят пред подобен тип проблеми и начинът, по който те реагират в този момент, е повече от решаващ.

Пратки, които се изгубват, повредени стоки…, това са само част от рисковете да ръководиш свой онлайн бизнес. Бъдете гъвкави и предвидливи в такива моменти, така най-лесно ще избегнете разочарованието у своите клиенти.
3. Рискът да останете измамен

Често по-малките бизнеси имат нагласата, че са имунизирани срещу измами и че те се случват само на големите бизнеси. Дали обаче е така? Често измамниците всъщност предпочитат по-малките компании, смятайки, че ще се поддадат по-лесно и защото не е толкова сложно да бъдат измамени. Така те се превръщат в лесни мишени. Имайте това предвид, когато обслужвате по-големи поръчки!
4. Бъдете кратки и ясни

Неписано правило при онлайн търговията е, че когато давате описание на продуктите си в сайта, то трябва да е кратко и ясно.

Много от потребителите хвърлят бърз поглед на артикулите и просто продължават нататък. Не пропускайте шанса си да останете незабелязани или неразбрани. Все пак не винаги имаме втори шанс за първо впечатление, нали?
5. Възможностите пред вас са безкрайни

Едно от нещата, които трябва да запомним, когато правим интернет бизнес е, че възможностите пред нас са безкрайни и няма да се изчерпят. Интернет търговията е страхотна индустрия, разкриваща тепърва своя потенциал, така че възползвайте се!

templatemo home icon 1
Полезни връзки

Интернет бизнес, предприемачество, бизнес идеи ...

Директория за статии. Бизнес каталог от SEO статии ...

Видове Интернет електронен бизнес и електронна ... - IMG

InternetBusiness.BG | Интернет Бизнес

Oнлайн Бизнес, Интернет Реклама, Оптимизация на ...

Как да създадем свой Интернет бизнес от нулата ...

Други начини за бизнес - Free.bg

Бизнес в интернет | Собствен бизнес | Портал Кариерист

Бизнес в Интернет

Съдържание

Интернет за бизнеса - Телнет

интернет бизнес-указатели за фирмите в пловдив и ...

Как да стартираме успешен интернет бизнес с 0 ...

Интернет магазин

Интернет бизнес за начинаещи | Facebook

Българският Интернет Бизнес Каталог, Интернет ...

ИНТЕРНЕТ БИЗНЕС МОДЕЛИ - Христо Тужаров

Симетричен интернет :: Бизнес пакети за опитичен ...

Типичният български предприемач иска да започне ...

Доверие в Твоя Интернет Бизнес | Интернет Доходи

Интернет услуги от Пауърнет. Домашен и бизнес ...

Резултати от търсене за интернет бизнес - Капитал

Бизнес Интернет | Novatel

Интернет бизнес - В бизнес

България (BG), Изгради печеливш Интернет бизнес от ...

Електронна търговия, онлайн продажби, интернет ...

Разработка на Интернет и Интранет системи за бизнеса

Бизнес в Интернет - SearchEngines.BG

Книги за бизнес лидери | NovaVizia.net

Как да създадем успешен интернет бизнес | sedmastruna

Бизнесът и институциите в съвместен семинар за право ...

Онлайн бизнес идеи

БИЗНЕС ИДЕИ, ИДЕИ МАЛОГО БИЗНЕСА, ИНТЕРНЕТ ...

Интернет магазин с Radius.bg - Статии - Radius ...

Пари по Интернет, Интернет бизнес за всеки -websuper

Информационна система “Бизнес статистика” за ...

Книги за бизнес лидери | NovaVizia.net

Бизнесът и институциите в съвместен семинар за право ...

Как да създадем успешен интернет бизнес | sedmastruna

Заработок в интернете без вложений: идеи интернет ...

Интернет магазин с Radius.bg - Онлайн магазин с Radius

Собствен бизнес с интернет

Пари по Интернет, Интернет бизнес за всеки -websuper

Интернет бизнес. Полезна информация за Интернет ...

БИЗНЕС ИДЕИ, ИДЕИ МАЛОГО БИЗНЕСА, ИНТЕРНЕТ ...

Информационна система “Бизнес статистика” за ...

/ Seo оптимизиране / Оптимизиране за търсачки / Фирмен сайт / Seo оптимизация / Преводи / Афилиейт / Онлайн маркетинг /
/ Уеб сайт цена / Уеб сайт цени / Уеб сайт ниски цени / Уеб сайтове ниски цени / Изработка на сайт / Фирмен уеб сайт /
/ Уеб дизайн / Графичен дизайн / Сео оптимизация / Сео оптимизиране / Интернет маркетинг / Онлайн реклама / Marketing /
/ Афилиейт маркетинг / Афилиейт програма / Маркетинг и реклама / Маркетинг / Реклама / Превод на уеб сайт / Reklama /
/ Интернет реклама / Социални мрежи / Превод на сайт / Изработка на сайт / Изработка на уеб сайт / Афилиейт мрежа /
/ Онлайн магазин / Рекламен сайт / Рекламен уеб сайт / Онлайн бизнес / Реклама в интернет / Маркетинг в интернет /
/ Affiliate / Affiliates / Affiliate program / Affiliate marketing / Оптимизация за търсачки / Маркетинг в социалните мрежи /

 

Корпоративен сайт

Internet Biznes - Интернет Бизнес - съвети за онлайн бизнес. Saveti za onlain biznes

www.internetbiznes-bg.orgfree.com

 
Free Web Hosting