сряда, 18 юли 2012 г.

ЗАПАЛВАНЕ НА ПУРАТА


            Една пура може да бъде запалена с газова или бутанова запалка, бензиновите не се препоръчват, защото променят аромата на самата пура. Най-подходящи са тези запалки, които са с двоен пламък. Освен това, пурите се палят и със сламка от кедрово дърво, която се намира в кедровия лист от вътрешната страна на тубоса. Сламката се запалва и с нейна помощ се пали пурата. Друг подходящ метод за запалване на пура е специална кибритена клечка от кедрово дърво, която е доста по-дълга от стандартните клечки кибрит.Трябва да изчакате първо да изгори восъка и тогава се запалва пурата, понеже той може да промени до голяма степен самия вкус на пурата.
            Самото запалване на пурата може да стане по най-различни начини, но тук ще обърнем внимание на два от тях:
1.      Пурата се хваща с палеца и показалеца, а средния и безименния пръст стоят в близост до пламъка, но никога в пряк допир с него. Поставяте пурата в устата си, а пламъка трябва да е на около 45 градуса спрямо пурата и на 1 см от края на пурата. Всмуквате леко, като след всяко всмукване завъртате пурата на около 90 градуса, за да постигнете равномерно запалване. За да разберете дали пурата е равномерно запалена, като духнете в стъпалото – ако цялото е равномерно червено, значи запалването е ок. Правите няколко бързи дръпвания, които ще  изкарат събралия се по време на запалването, пушек.
2.      При студеното палене се пропуска поставянето на пурата в устата, и се препоръчва пурата да бъде в директен контакт с пламъка.
Ако пурата Ви загасне, преди отново да я запалите, трябва да отстраните обгорелите краища и пепелта, и дръпнете и изпуснете няколко пъти за отстраняване на застоялия вкус. Също така обгорелия край може да бъде отрязан с гилотина.
Не оставяйте пурата Ви да изгасне, защото хората казват, че изгасналата пура прилича на мъртвата любов – запалва се трудно и никога не може да бъде същата.

понеделник, 16 юли 2012 г.

СРЯЗВАНЕ ГЛАВАТА НА ПУРАТА



            Колкото и странно да звучи, запалването на пурата си има своите тънкости. Преди да бъде запалена една пура, трябва да се отстрани нейният твърд край, който е познат още като „главичка”. Това става чрез отрязване, което трябва да бъде направено внимателно и правилно, защото ако например ръбчето остане пропукано, там се натрупва слюнка, получава се никотинов нагар, а това променя вкуса и аромата на пурата. Самото срязване на пурата бива няколко вида:
            Гилотина – тя бива едностранна или двустранна. Това е отрязване главата на пурата, което се прави на 2.5 мм от върха й. При този тип срязване, ако отворът е прекалено малък, това ще направи пурата трудна за пушене, ако пък е прекалено голям, това може до доведе до развиване на мантията на пурата.
            Пънч – със специален нож се изрязва само кръгло капаче на върха на пурата, като се избягва нараняване на цяло листо. Така горенето преминава само през средните листа, което прави самата пура доста по-силна и по-ароматна, а освен това, така тя гори по-бавно.
            V – образно – това е междинно положение между първите два вида рязане.
            Кръстосано – представлява двойно V – образно.
            Отрязване с ножици – при този тип рязане, се отстранява цялата глава на пурата.
            За всеки от изброените видове рязане си има специален инструмент, с който то да бъде извършено по-прецизно. Много голяма част от кубинците отхапват главичката на пурата, а това прави нейните краища наръфани. „Отрязана” по този начин, пурата започва да гори неравномерно, а това в голяма степен променя вкуса и аромата на самата пура, а на всичкото отгоре, частици тютюн попадат в устата, което както знаете, не е никак приятно. Ето защо, според мен най-добрият вариант за рязане на пурата е със специалните за целта инструменти, а и самото отрязване да бъде извършено внимателно и прецизно. В зависимост от типа рязане, вкуса на пурата се променя в голяма степен.

събота, 14 юли 2012 г.

ПРЕДИ ЗАПАЛВАНЕ НА ПУРАТА



          Преди да запалите пурата си, би било добре да прочистите рецепторите си, за да може по-добре да усетите вкуса и аромата й. Това прочистване може а стане с вода или с алкохола, с който смятате да комбинирате пурата. Освен това, преди да запалите една пура, трябва да я разгледате. Обърнете внимание на следните елементи:
            Цвета на wrapper’a, - ако е по-мазен, значи че в пурата има повече етерични масла, което означава, че пурата е по-ароматна. Той може да бъде по-сух, по-дебел или тънък и нежен.
            Опипайте пурата – ако тя е плътно и стегнато свита, това означава, че нейният аромат ще бъде по-силен. Съответно, ако пурата е по-хлабава, ароматът й ще бъде по-лек. Също така проверете дали пурата е суха и трошлива или е мека и еластична, което означава, че при запалването й, пушекът ще бъде добре хюмидиран.
            Помиришете пурата, за да разберете дали нейният аромат е силен или слаб. Може да усетите и разпознаете аромати, като например кедър, какао, различни плодове, кафе, шоколад, карамел, дърво, кожа, мед, сладко и други.
            Трябва да обърнете внимание и на още няколко елемента. Това са жилките на пурата, нейните зъбчета, които представляват фини грапавини по листата, и на жабешките очички, които представляват водни капчици, чиито цвят може да бъде зелен, до кафяв.
            Това предварително опознаване на пурата, ако мога така да го нарека, се прави, за да придобиете по-подробна представа за пурата, която ще пушите. Предварително да разпознаете нейния аромат, да разберете дали вкусът й ще е по-силен или по-лек, дали ще гори бързо или по-бавно, дали пушекът, който излиза от нея ще е хюмидиран или не. Така няма да бъдете изненадани. Какво имам предвид – например, Вие може да се надявате, че пурата, която ще пушите е лека и с аромат на някакъв плод например, а след запалването й да се окаже, че тя е по-силна и има аромат на кафе. Ето заради това се прави предварителното „опознаване” на пурата.   

Кога е подходящо да се пушат пурите и с какво е най-подходящо?


Кога може да пушите пура? Естествено, отговорът на този въпрос е когато пожелаете. Никой не може да Ви каже кога да пушите пура. И въпреки фактът, че цигарите се пушат, за да се набави нужната доза никотин в организма, а пурите се пушат само за удоволствие, както при цигарите, така и при пурите, може да пушите когато пожелаете. Според д-р Галин Ганчев, най-доброто и подходящо време за пушене на пура, е след вечеря, но това все пак е лично мнение.
Пура с коняк

С какво върви пурата? Тук също няма някакви строги правила, които трябва да спазвате. Чисто и просто, както за всяка напитка си има подходящо мезе, така и пурите по-вървят с някои определени храни и напитки. Сега ще Ви спомена някои от тях.

Неслучайно, на първо място е алкохолът. Тъй като тютюнът, който се съдържа в пурите е много по-ароматен от този, който е в цигарите, по време на пушене на пурата, се отделят ароматни въглеводороди, които се разтварят с алкохола и така стават по-достъпни за рецепторите. Също така, алкохолът добавя част от своя аромат към аромата на пурата. По-голяма част от пушачите на пури предпочитат ром, коняк или малцово уиски. Французите дори, си имат традиции по отношение на коняка и пурата, така наречените три С – Cafе-Cognac-Cigare (кафе-коняк-пура). Пурите вървят и с неалкохолни средства – кафе, кола, грозде, пушени бадеми и т.н. И не на последно място е добрата компания – стари приятели, интересен филм или книга, или в най-лошия случай, компанията на английски хрътки пред камината.


На края може да обобщим, че силните пури вървят със слабо ароматни алкохолни напитки и обратно, по-леките пури вървят повече със силно ароматни алкохоли. Без значение кога и с какво ще пушите пура, най-важното е да сте отпуснати, да пушите бавно, за да може изцяло да се отдадете на аромата на пурата си. 

сряда, 11 юли 2012 г.

Как да изберем подходяща пура?


Пури
Избора на пура е много важен. Може много лесно да влезнете в магазина и да вземете скъпа пура, което да гарантира, че е добра, но не винаги е така. Поради тази причина има някои тънкости при избора на пура.

Добрата пура трябва да е мека при стискане между двата пръста. Пурите трябва да са гувкави на пипане, еластични, но същевременно не трябва да се опипват празнини. Също така не трябва да имат по-твърди или по-меки участъци или пък да издават леко пращене. Пурата има свежа обвивка и същевременно леко мазна. Ако пурата е твърда или пука, по-добре да я избягате, защото това е знак, че тя не се съхранява подходящо.

Дължината на пурата и диаметърът са свързани с нейния интензитет. Ако се начинаещ, по-тънка и дълга пура е по-добре за вас, отколкото къса и дебела.

По тъмните пури обикновенно са по-сладки, причината за това е конжентрацията на захар в листата им. По-леките пури са подходящи през деня, а късите за ограничено време. Обратно за това, вечерта, когато имате повече време, изберете по-дълга и по-тежка пура.

Ето и още няколко съвета:

1- винаги питайте околните дали имат нещо против да запалите пура. Правилото не важи ако се намирате на място за пушачи.

2- Пурата никога не се отказва, дори ако не пушите, можете да я дадете на близък приятел.

3- Пурите никога не се пушат прави, което означава, че винаги трябва да сте удобно настанени и седнали.


Вижте още какви видове биват пурите.

вторник, 10 юли 2012 г.

Как да съхраните вашата пура?

Кумидор за пури
Пурите се съхраняват в хумидори, където те могат да отглежаат от 9 месеца до над 2 години. Кумидора е направено от кедрово дърво и осигурява ниските температури и влажността от 65-75%, която е необходима на една пура, за да бъде запазена. Също така кумидора предпазва вашата пура от резки климатични промени.Хумидорите биват няколко вида:

Настолни хумидори- използвани най-вече за домашни условия и са изработени от висококачествена дървесина, както така е снабдена с овлажнител и хидрометър. Това е класическия хумидор представляващ кутия/тии.

Шкафове- този вид хумидор е най-вече за  магазини,ресторанти,клубове и други подобни места, където се изисква голяма вместимост за пурите. Изглежда като витрина.

Хумидорна стая- от името може да подразбирате, че става въпрос за цяла стая.  Срещат се в специализираните за продажба на пури магазини и някои клубове, където има голяма клиентела желаеща пури. В стаята се вгражда инсталация за увлажняване на въздуха, за да осигури необходимите условия на пурите, за да не се развалят.

Транспортни хумидори- често се използват при пътуване и вместимостта им е малка.

Ако нямате хумидор, не трябва да купувате повече пури, отколкото може да изпушите за няколко дни. Друга алтернатива е, пурите да се съхранят в хладилника, в който се поставя мокра гъбичка, но този метод е краен и не се препоръчва.

Ако пурата ви е опакована с тубос или целофан, тя може да запази влажността си 3-4 дена. Някой марки слагат тънък лист от кедрово дърво под целофана  или тубоса, което се смесва с аромата на пурата. Този тънък лист може да се използва при запалването на пурата.

При покупва на вашите пури трябва да внимавате дали те се съхраняват добре. Пурите винаги трябва да се взимат от доказали са се магазини, които съхраняват пурите по най-добрият начин.

Какви видове биват пурите?



Пурите се различават по начина на производство, обвивката им, вида на пълнежа,според размера,формата и продължителността на пушене, както и произхода на пурата.

Пурата може да бъде ръчно направена и чрез машини. Ако е ръчно направена на кутията би трябвало да пише „Totalmente a mano”
, а ако е машинна “Mechanizado”. Разбира се на някой кутии езикът се използва местния или по-точно, където се продава пурата, на такъв език се пише.

В зависимост от обвивката пурите варират 7 вида.
Видове на пури
-Със зелен цвят „Double Claro”. При този вид пура, листата се берат преди тяхното узряване и се изсушават за кратко време.

-Със светло кафяв цвят 
Claro”. При този вид най-спесифичното е, че листата са много финни. За да се предпазят от изгаряне, те се отглеждат на сянка, под специална памучна материя.

-Със светлокафяв до кафявNatural”. Тук тютюнът се отглежда на слънце.

- Със по-тъмна кафява покривка и лек червеникав оттенък „Colorado
Claro”. Той е по-ароматен от  “Natural” и е с лек подправъчен вкус. Тази пура е най-харектерна за Куба.

- Със маслени червеникаво кафяви листа Colorado. Тази пура е с доста открояващ се цвят и вкус, причината за това е, че тя се отглежда в Канектикът и там климатичните условия за специфични.

- С много тъмно кафяв Maduro”. Тя е позната с пълнотата и богатството на вкуса си. Има сладникав вкус.

- С почти черен цвят “Double Maduro”. Пурата има много богат подправъчен аромат. Тя е с ясно изразени тютюневи жили.
В зависимост от вида на пълнежа биват 4 вида.

От цели тютюневи листа Long filler”.  Поради голямата си плътност, често са трудни за пушене. Само ръчните свити пури използват този вид пълнеж. Качеството зависи от това до колко е добра реколтата и поради тази причина, качеството е непостоянно.

Със смесен пълнеж “Short filler”. Тази пура представлява смес от специално подраби и наразяни тютюни. Това гарантира постояното добро качество на тютюна. Използват се при машинното произвоство на пури.

"Medium filler". Той е като short filler, но съдържа и големи парчета от листа. Също така тази пура е по-качествена от short filler.

"Sandwich". Тази пура се състои от навити къси листа в по-дълго листо.

Според размера, формата и продължителността на пушене.

Пурите се измерват по два начина, единият е по дължина (сантимертри,инчове), а другият е по калибър или пръстен. Например  1/64 инча, означава, че пура с обиколка 64 трябва да е с 1 инч диаметър. Обикновенно една пура се пуши около 45 минути, но по-късите, продължителността им на пушене е от 10 до 15 минути.

В зависимост от произхода.

Куба- пурите от тази страна са силни и с плътни тютюни. Известна е поговорката, че не всяка кубинска пура е добра и не всяка добра пура е кубинска. Все пак тази държава е известна с пурите си, които са най-добри в света, а някой от тях за незаконни  в много държави.
Бразилия- Тютюна на пурите от празилия е много силен и с богат препечен аромат.
Хондурас- средно силен тютюн и средно плътни.

Ямайка- средно меки.
Филипини- меки.
Доминиканска република- меки.
Сащ- много меки.